Roztocze w pigułce Drukuj Email
ROZTOCZE

Susiec Roztocze, to pasmo malowniczych pagórków ciągnących się około 180 km od Kraśnika do Lwowa (w tym na terenie Polski około 110 km). Dzieli się ono na trzy części: Roztocze Zachodnie (Gorajskie), Środkowe (Tomaszowskie), na którego terenie leży gmina Susiec i Wschodnie (Rawskie). Najwyższymi wzniesieniami tej krainy są Wielki Dział i Krągły Goraj o wysokości około 390 m n.p.m. leżące na wschód, oraz  najwyższe wzniesienie Roztocza Środkowego - Wapielnia o wysokości 386,5 m n.p.m. leżąca w gminie Susiec.

Susiec Susiec Susiec Susiec

W trzeciorzędzie siły wewnętrzne skorupy ziemskiej wydźwignęły pasmo Roztocza, obniżając jednocześnie leżącą na południu Kotlinę Sandomierską. W ten sposób powstała znajdująca się na granicy obwodu krain geograficznych linia spękań tektonicznych - tzw. uskoków. Szczególnie pięknie prezentują się one w dnach rzek Tanew i Jeleń w rezerwacie Nad Tanwią. Mają one od 0,5m do 1.52 m. wysokości. Na skutek wymycia piaszczystych utworów czwartorzędowych aż do trzeciorzędowego podłoża kredowego powstały też nierówności w dolinie rzeki Sopot tworząc liczne, nieregularne niewielkie wodospady w rezerwacie Czartowe Pole. Piękno tych wodospadów zostało docenione w przeprowadzonym w 2009 r. plebiscycie dziennika Rzeczpospolita na "7 Cudów Polskiej Natury" w którym zajęły 5 miejsce.

Nazwa Roztocze pochodzi od słowa „roztaczać” co w gwarze ludowej oznacza dzielić. Roztocze mianowicie dzieli dorzecza takich rzek jak Wieprz, Bug oraz San i Dniestr. Gęste rozmieszczenie mniejszych rzek na terenie Roztocza Środkowego takich jak m.in. Jeleń, Tanew, Potok Łosiniecki,  Sopot, Szum, Wieprz oraz duże zalesienie powodują że teren ten jest bardzo atrakcyjny turystycznie. Klimat tutejszy ma cechy ostre, kontynentalne. Lata są suche, i gorące, zimy – mroźne, a przedzimie i przedwiośnie – dosyć krótkie. Najwyższa temperatura w sierpniu dochodzi do 36ºC, a najniższa w lutym do około -30ºC. Jest to teren z największym w skali kraju nasłonecznieniu. Deszcze są krótkie, ale gwałtowne, którym często towarzyszą burze gradowe. Stanowią one około 20% wszystkich burz. Na Roztoczu Środkowym występuje największa w kraju średnia roczna opadów i wynosi 719 mm.
 
Teren ten  należy do najbardziej znanych i chętnie odwiedzanych przez turystów. Sprzyjają temu wielość szlaków turystycznych i nagromadzenie dużej ilość atrakcji przyrodniczych. Występują tu zarówno ogromne kompleksy leśne Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej jak również licznie rozsiane wydmy, jary i wąwozy o stromych zboczach. W dolinach rzek, zagłębieniach terenu są liczne torfowiska oraz bagna, porośnięte trawą i olszyną. Ze względu na duże różnice wysokości rzeki mają charakter górski. Płyną wartko wąskimi i głębokimi dolinami. Urozmaicają je przepiękne i urocze progi skalne tworzące wodospady nazywane pospolicie szumami. Na terenie Gminy Susiec znajdują się parki krajobrazowe, rezerwaty, pomniki przyrody, ścieżki dydaktyczne, oczka wodne oraz śródleśny zalew w Majdanie Sopockim. Niezwykłym i bogatym jest tutaj świat roślinny i zwierzęcy. Szczególnie walory środowiska naturalnego nieskażone przez przemysł, czyste rzeki, lasy i powietrze tworzą specyficzny mikroklimat sprzyjający turystyce.
 
Na terenie gminy działa Roztoczańskie Stowarzyszenie Agroturystyczne w Suścu zrzeszające 29 gospodarstw oferujących około 700 miesc noclegowych.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY

SUSIEC LATEM

Susiec Susiec Susiec Susiec

Susiec Susiec Susiec Susiec

Susiec Susiec Susiec Susiec

SUSIEC ZIMĄ

Susiec Susiec Susiec Susiec

W PUSZCZY SOLSKIEJ

Susiec Susiec Susiec Susiec

Susiec położony jest w sąsiedztwie trzech parków krajobrazowych: Puszczy Solskiej, Krasnobrodzkiego Południowo-Roztoczańskiego, na terenie których utworzono szereg rezerwatów przyrody. Ponadto w okolicy znajduje wiele pomników przyrody i pamiątek historycznych - niemych świadków burzliwej historii tej ziemi. Wszystkie te atrakcje zostały połączone systemami szlaków turystycznych, których wytyczono w okolicy 7 pieszych, 1 rowerowy oraz ścieszkę przyrodniczo-dydaktyczną "Nad Tanwią". Ponadto sieć dróg leśnych i ścieżek umożliwia penetrację terenu oraz stwarza nieograniczone możliwości podpatrywania przyrody i bliskiego kontaktu z naturą.

Susiec może też stanowić doskonałą bazę wypadową do poznania dalszych części Roztocza. Dzięki krótkim wycieczkom będziemy mogli poznać zabytki Narola i Zwierzyńca wraz ze ścieżkami spacerowymi po terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Miłośnicy skarbów ziemi znajdą w skałach wapiennych ogromną ilość skamielin, a wśród pól i lasów można natknąć się na zapomniane cmentarze będące niemymi świadkami zmiennej i burzliwej historii, przenikania się kultur, obrządków i kalendarzy Wschodu i Zachodu.


REZERWAT NAD TANWIĄ

Rezerwat ten obejmuje ochroną ścisłą dolinę potoku Jeleń oraz rzeki Tanew. Największą osobliwością rezerwatu jest ciąg 24 progów powstałych w skalistym korycie, na zaledwie 200-metrowym zakolu Tanwi. Tworzą one bardzo widowiskowe, choć niewielkie wodospady, zwane tu "szumami" lub "szypotami".REZERWAT CZARTOWE POLE
Obejmuje malowniczo ukształtowaną dolinę rzeki Sopot wraz z serią szypotów, wraz z ruiną papierni na wyspie, która w latach od 1741 do 1883 produkowała papier na potrzeby ordynacji zamojskiej.

ZALEW W MAJDANIE SOPOCKIM


zalew
zalew zalew zalew zalew zalew zalew zalew zalew zalew zalew zalew zalew zalew zalew zalew

Dla ludzi pragnących wypoczynku nad wodą udostępniony jest zalew w Majdanie Sopockim (10 km. od Suśca) o powierzchni 16 ha, gdzie można kąpać się, plażować oraz korzystać ze sprzętów pływających. Położony jest na rzece Sopot, wśród rozległych lasów sosnowych. Turyści mogą tu wypoczywać nad wodą, uprawiać sporty wodne (istnieje możliwość wynajęcia kajaków, rowerków wodnych) oraz wędkować. Przy zalewie znajduje się piaskowa plaża z punktem ratowniczym, a także wiele urokliwych zakątków i ścieżek idealnych na spacery.
W sąsiedztwie zalewu położone są punkty gastronomiczne, gdzie można smacznie zjeść. Dużym zainteresowaniem cieszy się również pływanie na tzw. bananie organizowane przez ratowników. Ciekawą atrakcją jest znajdująca się w naszej miejscowości naturalna wydma piaskowa, która zachęca  latem do zabaw , a zimą do zjeżdżania na nartach, sankach i workach.ZWIERZYNIEC

Miasto położone w dolinie Wieprza. Początki Zwierzyńca sięgają końca XVIw. kiedy to Jan Zamoyski, hetman i kanclerz wielki koronny, włączył te tereny do wielkiego majątku ziemskiego o nazwie Ordynacja Zamojska. Wybudowano tu dworek myśliwski, a w pobliskich lasach utworzono rezerwat zwierzyny łownej.


Do ciekawych zabytków Zwierzyńca należą: położony na wyspie śródmiejskiego stawu barokowy kościół (zwany "Na wodzie" lub "Na wyspie"), ufundowany przez Tomasza Antoniego Zamoyskiego i jego żonę Teresę z Miechowskich, Modrzewiowy dawny Pałac Plenipotenta Ordynacji Zamojskiej, zabytkowy, ale nadal czynny browar z 1806r., czy zespół budynków zarządu Ordynacji.
KRASNOBRÓD

Krasnobród leży w malowniczej dolinie górnego Wieprza. Lokowany jako miasto w 1576r. Pierwotnie należał do rodu Lipskich, następnie Leszczyńskich, a pod koniec XVIIw. przeszedł w posiadanie Tarnowskich.


W Krasnobrodzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Krasnobrodzkiej, dlatego miasto zwane jest "Małą Częstochową".
Najciekawsze zabytki Krasnobrodu to: barokowy kościół ufundowany przez Maryśieńkę Sobieską w 1690r., klasycystyczny dwór Leszczyńskich (obecnie sanatorium dziecięce) oraz zabytkowy spichlerz drewniany z 1791r.


GÓRECKO KOŚCIELNE
Wieś pięknie położona na Puszczy Solskiej u stóp Roztocza.
Zabytki: drewniany kościół z 1767r. Kapliczka "na wodzie" zbudowana na palach nad potokiem "Szum".
W pobliżu kościoła rośnie sześć starych dębów - pomników przyrody, których wiek ocenia się na ok.700 lat.

ZAMOŚĆ (Starówka)


Zamość– miasto założone przez kanclerza Jana Zamoyskiego w 1580r., nazwane od jego nazwiska. Zbudowane według planu włoskiego architekta Bernardo Morando, w stylu renesansu, miasto – forteca, otoczone bastionowymi fortyfikacjami.
Wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Miasto bogate w zabytki m.in.: Rynek Wielki – otoczony arkadowymi podcieniami z pięknym ratuszem z XVI w., gmach Akademii Zamojskiej z poł. XVII w., Arsenał z XVII w.- obecnie Muzeum Oręża, Pałac Zamojskich z końca XVI w. wielokrotnie przebudowywany, dawna kolegiata obecnie katedra, gdzie złożone są prochy czterech ordynatów Zamoyskich, zbudowana w końcu XVI w., fragmenty fortyfikacji, rotunda – dawna działobitnia, obecnie Mauzoleum Martyrologii Zamojszczyzny.

1. Ratusz, 2.Kamienice Ormiańskie, 3. Katedra, 4. Kościół Franciszkanów

Zamość Zamość Zamość Zamość

5. Pałac Zamoyskich 6. Synagoga 7. Bastion VII 8. Nadszaniec Bast. VII

ZAmość Zamość Zamość Zamość

9. Akademia Zamoyskich 10. Kościół św. Mikołaja 11. Uliczki Starego Miasta 12. Rynek

Zamość Zamość Zamość Zamość

Zobacz więcej o Zamościu