Spływy Kajakowe Drukuj Email

1

KAJAKI D. HAŁASA
SusiecSPŁYWY KAJAKOWE
Dawid Hałasa

Huta Szumy 37 Rebizanty
22-672 Susiec

tel. 605 335 133
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.kajakisusiec.pl


Oferta


Zapraszamy Państwa na niezapomniane spływy kajakowe po rzece Tanwi

Tanew jest królową Roztocza. To najpiękniejsza i najczystsza rzeka Polski południowo – wschodniej . Jej źródła znajdują się na południowym Roztoczu w okolicy wsi Wola Wielka . Należy do dorzecza Wisły i wpływa do Sanu w miejscowości Ulanów pokonując dystans 113 km. Spływ kajakowy to najlepszy sposób na docenienie w pełni uroków tej malowniczej rzeki. Spokój cisza , szum wody , śpiew ptaków i bajkowe wręcz widoki to atrakcje jakich doświadczą Państwo podczas spływu po Tanwi.


Trasa dla początkujących

Odcinek 1. Paary – Huta Szumy jest to odcinek bardzo bezpieczny ponieważ  głębokość wody nie przekracza 1m. Odcinek polecamy przede wszystkim osobom początkującym i rodzinom z małymi dziećmi.  Trasa zaczyna się pod mostem w miejscowości Paary
a kończy pod mostem w miejscowości Huta Szumy ( przed Rezerwatem Nad Tanwią) . Spływ tym odcinkiem przy spokojnym wiosłowaniu trwa 2 do 3 godzin. Woda jest płytka przejrzysta , z kremowym piaskiem na dnie. Trasa spływu prowadzi przez nieznane zakamarki , przez krainę nieskończonych, pełnych tajemnic lasów . Płynąc obcujemy z przyrodą i zwierzętami, z powodzeniem możemy obserwować ptaki siedzące na gałęziach kłaniających się rzece drzew czy podziwiać rzadko spotykane gatunki roślin.
Z upływem kolejnych kilometrów pejzaż ulega zmianie , od łagodnych słonecznych polan dookoła, po leśny gąszcz, niczym lasy Amazonii. Gałęzie liściastych drzew splatają się, tworząc nad nami zaczarowany świat zieleni. Tanew na tym odcinku jest kręta wąska i płytka.
Dość duża liczba zakrętów może być uciążliwa dla osób początkujących, lecz ta uciążliwość kończy się w momencie opanowania sztuki sterowania kajakiem. Atrakcjami spływu są jedna „przenoska” czyli konieczność przeniesienia kajaka przez przeszkodę oraz kilka zwalonych drzew pod, którymi trzeba przepłynąć. Pod koniec trasy rzeka rozszerza się a dno robi się kamieniste.
Napotkamy  tam również serię małych  wodospadzików o wysokości ok. 15 cm , które również są bardzo urokliwe.  Cała trasa w linii prostej ma długość 4 km jednak spora liczba zakrętów wydłuża trasę do 6 km.


Trasa dla zaawansowanych

Odcinek 2 Puszcza Solska ( trasa bardzo trudna dla doświadczonych kajakarzy)

Dla osób szukających większych przygód i wyzwań polecamy spływ przez dziką Puszczę Solską. Trasa zaczyna się w środku puszczy ( za Rezerwatem Nad Tanwią) a kończy w Borowych Młynach lub Olchowcu.  Rzeka na tym odcinku jest trochę głębsza ale średnia głębokość nie przekracza 1,5 metra. Dno w dalszym ciągu jest piaszczyste a woda przejrzysta i czysta. Rzeka jest kręta ale zakręty są już szerokie i łagodne. Nurt przeważnie łagodny odcinkami szybki. Trasa w całości prowadzi przez dziki las , gdzie nie widać ręki człowieka. Nad brzegiem rosną olbrzymie w dużej części 100 letnie olchy, brzozy, jodły i sosny.
Część tych potężnych drzew przegrała już walkę z czasem i zwaliła się w koryto rzeki. Tworząc liczne przeszkody do pokonania. Na odcinku 15 km napotkamy ok. 50 przeszkód jednak ponad 90 % z nich pokonamy nie wychodząc z kajaka. Natomiast będziemy zmuszeni do wykazania się dużą pomysłowością i kreatywnością podczas ich pokonywania. Po ok. czterech godzinach spływu dopłyniemy do betonowego mostu przy leśniczówkach Borowe Młyny. Jeżeli dla kogoś trasa okaże się za trudna może tutaj zakończyć spływ.  Płynąc dalej napotkamy pozostałości po przedwojennych mostach prowadzących do spalonych w czasie II

Wojny Światowej wsi Głuchy i Kozaki. Gdy nurt wody zacznie się uspokajać , wda robić głębsza i ciemna oznacza to ,że zbliżamy się do tamy. Należy zachować ostrożność i min 10 m przed tamą wyjść na brzeg i obejść ją brzegiem. Gdy pokonamy drugą tamę będziemy  już w Borowcu a końca trasy zostało się ok 3km.

Od tego momentu rzeka nie sprawia już tyle trudności o ostatnie kilometry płynie się w miarę spokojnie. Gdy dopłyniemy do kolejnego betonowego mostu będzie to oznaczało ,że jesteśmy w Olchowcu i pokonaliśmy całą Puszczę Solską. Cała trasa ma ok. 15 km i trwa ok. 6- 8 godz.


Opracowanie tras Hałasa Dawid